Czy uruchomienie bloga na WordPressie to dobry pomysł?

WordPress jest absolutnie najpopularniejszym CMS-em na świecie. Szacuje się, że co czwarta strona działająca w sieci została założona właśnie w oparciu o ten system zarządzania treścią. WordPress powstał głównie z myślą o tworzeniu blogów. I choć dziś wykorzystuje się go do tworzenia nawet bardzo zaawansowanych stron, wciąż pozostał świetnym wyborem właśnie dla blogerów. Nie ma żadnych wątpliwości: uruchomienie bloga na WordPressie to zawsze dobry pomysł, a kilka argumentów znajdziesz w naszym poradniku.

To naprawdę proste

Założenie bloga na WordPressie jest naprawdę łatwe. Pierwszym krokiem jest wejście na oficjalną stronę CMS-a. Następnie należy pobrać pliki CMSa, wrzucić i zainstalować na własnym serwerze. Jeśli ma to być Twój pierwszy blog, daj sobie trochę czasu na dokładne zapoznanie się ze wskazówkami. Pamiętaj, że nawet jeśli coś nie do końca Ci wyjdzie, to zawsze będziesz mógł wykonać poprawkę.

Ogromny wybór motywów graficznych

Z tego słynie WordPress i jest to jeden z kluczowych powodów, dla których tysiące twórców stron www decyduje się właśnie na ten system CMS. Wiadomo, że w przypadku bloga najistotniejsza jest treść, ale to nie stoi w sprzeczności z atrakcyjnym layoutem witryny.

Istnieją setki, tysiące darmowych i płatnych szablonów do WordPressa. Dzięki temu jesteś w stanie bez większego problemu wyróżnić swój blog na tle konkurencji, dając czytelnikom poczucie, że trafili na stronę prowadzoną przez profesjonalistę – to zawsze motywuje do kolejnych odwiedzin.

Banalna obsługa bloga

Założenie bloga to oczywiście dopiero początek drogi. Na sukces tego przedsięwzięcia największy wpływ ma aktywność blogera. Im częstsze i ciekawsze będą publikacje, tym szybciej zacznie rosnąc ruch na stronie. WordPress jest prawdopodobnie najbardziej przyjaznym systemem CMS na świecie. Nieprzypadkowo nawet komercyjne systemy czerpią garściami z zastosowanych w nim rozwiązań.

Publikacja, planowanie wpisów, dodawanie zdjęć, opcje SEO, moderowanie dyskusji – te podstawowe czynności związane z prowadzeniem bloga zostały w WordPressie tak bardzo ułatwione, że poradzi sobie z tym nawet osoba, która po raz pierwszy w życiu ma utworzyć post.

Nieograniczone możliwości monetyzacji bloga

Jeśli Twoim celem jest zarabianie na blogu, to od razu daruj sobie założenie strony na jakiejś darmowej platformie, typu Blogger. Owszem, korzystanie z nich jest bardzo intuicyjne, jednak mają one zasadniczą wadę: subdomenę. Przez ten detal trudno jest zdobyć zaufanie czytelników i przekonać ich, że mają do czynienia z ekspertem w jakiejś dziedzinie – adres bloga wygląda po prostu mało profesjonalnie, a wręcz amatorsko.

Z blogiem założonym na WordPressie nie ma takich problemów. Masz dowolność w wyborze adresu strony, co będzie szczególnie korzystne, jeśli w domenie ma się znaleźć Twoje imię i nazwisko. Blog uruchomiony w oparciu o ten system CMS prezentuje się profesjonalnie, dzięki czemu możesz poważnie myśleć o tak zwanej monetyzacji ruchu.

Podsumowując: założenie bloga na WordPressie jest szybkie, łatwe, umożliwia dalsze rozwijanie strony. Trudno wskazać drugą darmową platformę, która równie dobrze nadawałaby się do tego celu.