Trzy najważniejsze elementy, których będziesz potrzebować podczas samodzielnego projektowania strony www

Czy samodzielne stworzenie strony internetowej jest możliwe? Oczywiście, że tak. Nie musisz być zawodowym programistą, by poradzić sobie z tym zadaniem. Jeśli nie masz wygórowanych oczekiwań, potrzebujesz prostej, ale funkcjonalnej witryny, a do tego dysponujesz odrobiną wolnego czasu, śmiało zabierz się do dzieła. Zacznij od wybrania trzech niezbędnych elementów, które omawiamy w naszym poradniku.

Hosting

Zanim w ogóle zabierzesz się za projektowanie strony internetowej, dobrze zastanów się nad wyborem usługi hostingowej. Ważna jest nie tylko przydzielona ilość miejsca, ale także transfer, częstotliwość wykonywania backupu oraz tzw. uptime, czyli gwarantowana dostępność serwera (powinno to być minimum 99,95% SLA). Na pewno nie powinieneś się kierować ceną usługi, ponieważ najtańszy hosting niemal zawsze oznacza mniejsze lub większe problemy.

Co do ilości miejsca. Tutaj istotne jest to, jaką stronę w ogóle chcesz zaprojektować. Jeśli ma to być statyczna wizytówka, która nie będzie później aktualizowana, to śmiało możesz poprzestać na pakiecie podstawowym. Jeśli jednak tworzysz stronę na CMS-ie i wiesz, że będziesz często rozszerzać treść i dodawać nowe elementy, to tutaj takim przyzwoitym minimum będzie limit 10 GB przestrzeni (wystarczy na stronę i skrzynki mailowe).

System CMS

Napociłeś się przy wyborze hostingu? Niestety, to jeszcze nie koniec trudnych decyzji. Kolejną jest wybór systemu CMS, na którym oprzesz swoją nową witrynę. Choć intuicja podpowiada Ci, że powinien to być WordPress, niekoniecznie będzie to najlepsza opcja. WordPress jest znany z tego, że jest… znany. Tymczasem na rynku mamy o wiele więcej fajnych CMS-ów, by wspomnieć chociażby o Joomla! czy Drupalu.

Wybierając konkretny system CMS zwróć uwagę przede wszystkim na:

• Łatwość obsługi

• Dostępność wtyczek i rozszerzeń, z których chcesz skorzystać

• Wsparcie społeczności użytkowników, którzy mogą Ci pomóc w rozwiązaniu jakiegoś problemu

Oczywiście możesz się również zdecydować na płatny, autorski CMS, do którego dostęp uzyskasz w ramach abonamentu. W przypadku prostej witryny, która ma być Twoim debiutem, byłby to jednak przerost formy nad treścią.

Szablon strony

Skorzystanie z gotowego szablonu nie jest może szczególnie kreatywne, ale na pewno znacznie przyspieszy prace nad stroną i zaoszczędzi Ci mnóstwo nerwów. Wbrew obiegowej opinii można znaleźć naprawdę świetne, unikalne szablony, przy pomocy których da się stworzyć witrynę wyróżniającą się na tle setek innych.

Do wyboru masz szablony płatne i darmowe. Które rozwiązanie będzie lepsze? To zależy od kilku elementów.

Po pierwsze: czy dysponujesz jakimkolwiek budżetem na stworzenie strony? Jeśli tak, to zdecydowanie polecamy wybór płatnego szablonu. Już za kilkanaście dolarów możesz znaleźć świetną templatkę, która pozwoli Ci stworzyć kreatywną, atrakcyjną dla użytkowników witrynę.

Po drugie: czy tworzysz stronę statyczną czy dynamiczną? Jeśli tę pierwszą, to nie ma sensu płacić za szablon, bo w zupełności wystarczy Ci darmowa, prosta templatka.

Po trzecie: czy zależy Ci, aby strona była responsywna? Jeśli tak, to szablony RWD niestety w większości są płatne.

Pamiętaj, że wybór szablonu nie może się ograniczać tylko do kryterium ceny. Najważniejszy jest atrakcyjny design oraz dobre dopasowanie templatki do Twojej wizji strony – stąd zalecamy wcześniejsze stworzenie mapy witryny z podziałem na poszczególne sekcje.

Gdy już podejmiesz decyzję odnośnie wymienionych przez nas elementów, będziesz mieć otwartą autostradę do samodzielnego stworzenia strony internetowej. Gdybyś jednak na którymś etapie uznał, że to zadanie Cię przerasta, nie wahaj się skorzystać z pomocy agencji interaktywnej – to wcale nie musi być bardzo drogie. Zwłaszcza, jeśli będziesz już mieć jakiś fundament witryny.