Przyszedł ten dzień, kiedy wpadł Ci do głowy pomysł samodzielnego zaprojektowania strony internetowej. Jest tylko mały problem: nigdy wcześniej tego nie robiłeś i cały proces wydaje Ci się być przerażająco trudny. Faktem jest, że zanim zabierzesz się do dzieła, powinieneś poznać i zrozumieć podstawowe pojęcia funkcjonujące w świecie webdesignu. Na początek zajmijmy się trzema rodzajami stron www: statyczną, dynamiczną i responsywną. Co je odróżnia? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Strona statyczna: co to takiego?
Jak nietrudno się domyślić, strona statyczna jest prostą witryną wykorzystywaną najczęściej do prezentacji oferty firmy. Ani jej zawartość, ani wygląd, nie zmieniają przy każdorazowym odświeżeniu czy osobnym wejściu. Pisząc obrazowo: po zaprojektowaniu strony będzie ona wyglądać dokładnie tak samo przez cały czas, aż do momentu jej ewentualnej konwersji do CMS-a (o tym za chwilę).
Obecnie odchodzi się już od projektowania stron statycznych. Ich największą wadą jest bowiem to, że przeciętny użytkownik, który nie zna języka programowania, nie będzie w stanie wprowadzić jakichkolwiek zmian na stronie – np. dodać nowego artykułu na blog czy zaktualizować danych firmy.
Dla kogo?
• Przedsiębiorcy, którzy potrzebują tylko prostej wizytówki www i nie planują wprowadzać w niej jakichkolwiek zmian.
Strona dynamiczna: znacznie przyjaźniejsza użytkownikowi
Strona dynamiczna to taka, która od początku została stworzona w oparciu o system CMS, służący do zarządzania treścią witryny. Na rynku jest mnóstwo tego typu systemów, a największą popularnością cieszy się darmowy WordPress.
Dzięki CMS-owi każdy właściciel strony, nawet mający bardzo podstawowe pojęcie o Internecie, będzie w stanie samodzielnie zaktualizować treść czy dodać jakieś proste elementy graficzne (zdjęcia). Z tego powodu obecnie projektuje się właściwie tylko strony dynamiczne i takie rozwiązanie możemy też polecić Tobie.
Rada
Wybierając CMS zwróć uwagę na łatwość jego obsługi oraz na dostępność różnych wtyczek, skórek i rozszerzeń, dzięki którym uatrakcyjnisz wygląd i poprawisz funkcjonalność witryny.
Dla kogo?
• Osoby, które chcą mieć pełną kontrolę nad zawartością strony i móc ją modyfikować w dowolnym momencie, bez korzystania z pomocy programisty.
Strona responsywna, czyli must have
Jeszcze kilka lat temu strony responsywne były ciekawostką, ale dziś są już absolutnym standardem. O co tutaj chodzi? Strona RWD (Responsive Web Design) automatycznie skaluje się do rozmiaru ekranu, na którym jest wyświetlana. To duże ułatwienie dla użytkowników smartfonów.
W momencie uruchomienia takiej strony na telefonie, cała jej zawartość będzie łatwo dostępna i czytelna dla użytkownika. Nie ma już potrzeby irytującego „szczypania” ekranu. Korzystanie z witryny jest znacznie wygodniejsze, dlatego obecnie każda nowoprojektowana strona powinna powstać w standardzie RWD – na szczęście pomagają w tym specjalne szablony do WordPressa czy innych CMS-ów.
Dla kogo?
• Absolutnie dla wszystkich, którym zależy na funkcjonalności strony.
Teraz wiesz już, czym różnią się strony statyczna, dynamiczna i responsywna. Możesz zatem wybrać tę, której stworzenie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Pamiętaj przy tym, że jeśli brakuje Ci czasu lub Twoim celem jest posiadanie profesjonalnej strony wizerunkowej, to lepszym pomysłem będzie zlecenie jej produkcji agencji interaktywnej.