Jak stworzyć własny portal internetowy?

Portal internetowy kojarzy się z ogromnym przedsięwzięciem, na które trzeba wyłożyć niebotyczne pieniądze. Tymczasem w sieci z powodzeniem działają setki małych, ale dochodowych portali. Ich stworzenie wcale nie wymagało od właścicieli zaciągnięcia wielomilionowych kredytów. Na sukces portalu w największym stopniu wpływa bowiem jakość artykułów oraz dobrze zaplanowana strategia promocyjna. Najpierw jednak trzeba mieć co promować. Sprawdź, jak możesz samodzielnie stworzyć własny portal internetowy i tym samym zyskać niezłe źródło dodatkowych dochodów.

Pomysł

Od tego trzeba zacząć, ponieważ kolejny portal „o wszystkim i o niczym” raczej nie okaże się sukcesem. Obecnie najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie dla siebie jakiejś niszy. Skup się na tym, na czym się bardzo dobrze znasz, co Cię pasjonuje. Kochasz konie? Pomyśl o założeniu portalu o jeździectwie. Zbierasz pieniądze z całego świata? Portal o numizmatyce może się okazać strzałem w dziesiątkę. Najważniejsze, abyś nie powielał nudnych schematów.

Funkcje portalu

Jeśli chcesz stworzyć portal internetowy zupełnie samodzielnie, bez pomocy agencji interaktywnej czy zaprzyjaźnionego programisty, to radzimy obrać metodę małych kroków. Ogranicz funkcjonalność portalu do niezbędnego minimum. Kluczowy będzie oczywiście moduł artykułów – zastanów się, jak chcesz, aby były one wyświetlane. Nie zapomnij o wtyczkach do mediów społecznościowych, bo świetnie sprawdzają się one w strategii promowania portalu.

Gdy portal się rozwinie i zyskasz pierwszych czytelników, zawsze możesz popracować nad jego rozbudowaniem i np. dodaniem modułu ogłoszeń, które będą stanowić źródło dochodów.

Szablon

Zakładamy, że na tym etapie będziesz się raczej posiłkować gotowym szablonem, np. do WordPressa, co jest bardzo dobrym wyborem. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i oczywiście pieniędzy na usłudze grafika. Wybór gotowych szablonów do tworzenia portali internetowych jest ogromny – znajdziesz je chociażby na www.templatemonster.com.

Rada

Zwróć uwagę, że niektóre szablony zostały stworzone stricte pod kątem funkcjonalności portali informacyjnych. Jeśli Twój portal ma mieć charakter bardziej blogowy (szczególnie na początku), to wybierz mniej skomplikowany, a bardziej przejrzysty szablon.

CMS

Portal internetowy to klasyczny przykład strony dynamicznej, a więc wymagającej stworzenia jej w oparciu o system CMS. Dzięki niemu będziesz mógł bez przeszkód i szybko aktualizować treść, dodawać nowe artykuły czy zdjęcia.

Tutaj ponownie masz do wyboru wiele systemów CMS, również zupełnie darmowych. Z doświadczenia wiemy, że do portalu internetowego świetnie pasuje Joomla!, ale jeśli nie masz żadnego doświadczenia z tym systemem, to śmiało możesz poprzestać na WordPressie.

Hosting

Wybór usługi hostingowej to bardzo ważny etap tworzenia portalu internetowego. Nie popełnij tutaj klasycznego błędu, który polega na wydzierżawieniu zbyt małej ilości przestrzeni. Początkowo może Ci się wydawać, że np. 10 GB miejsca i 15 GB transferu w zupełności wystarczy, ale przecież Twoim celem jest popularyzacja portalu. W momencie, gdy zacznie go odwiedzać kilka tysięcy osób miesięcznie, zainwestujesz w redaktorów, zaczniesz publikować filmy, to wymagania wobec serwera drastycznie wzrosną.

Dlatego sugerujemy, abyś wybrał usługę hostingową z lekkim zapasem, koniecznie zwracając też uwagę na to, czy dostawca gwarantuje Ci maksymalne bezpieczeństwo zasobów (chodzi tutaj przede wszystkim o częstotliwość wykonywania backupu).

Z zaprojektowaniem i uruchomieniem portalu internetowego jest sporo roboty i nie łudź się, że w Twoim przypadku będzie inaczej. Co prawda w sieci można trafić na generatory tworzenia portali www, które znacznie przyspieszają cały proces, ale nie radzimy z nich korzystać, jeśli Twoim celem jest posiadanie komercyjnego portalu mającego przynosić dochody.

Sam pomysł jest jak najbardziej wart rozważenia. Portal może być dla Ciebie dodatkowym biznesem, sposobem na realizację dziennikarskich ambicji czy po prostu merytorycznym zapleczem dla Twojej głównej działalności. Każda z tych motywacji jest dobra.